Årets löpare 2019 ställning vid halvtid/UPPDATERAD 2019-09-16

Uppdatering! 2019-09-16
I och med Jan Johanssons maratondebut i Vänersborg den 14/9 så leder han nu i Årets löpare. Jan ligger i snitt 25,86% efter det svenska rekordet i M50 och tvåan David Lunde har 29,46% efter svenska rekordet i M40. (Det gäller ju att ha så lite procent som möjligt.) Tyvärr är Jan-Olov Andersson skadad, Anna Ekholm har varit skadad så de två får det tufft att blanda sig i leken men Tommy Ericsson har stor chans. Förutsättningarna har ju ändrat nu i och med Jans tid på maran. Så en tid under 4:45 skulle Tommy behöva för att nå titeln. (Ett rekord har slagits i veteranstatistiken 2019 nämligen på 10 km landsväg M40 genom Adhanom Abraha Eskilstuna vilket inte gynnade David i detta fall.) Fortsättning följer med spänning......


I samband med medlemsmötet 13/6 bestämdes att en del av klubbens stipendiumfonds pengar ska delas ut till årets löpare. Den person som får utmärkelsen årets löpare kommer också få ett stipendium på 3000 kr.

Årets löpare blir den löpare som har sprungit 10 km, halvmaraton och maraton på kontrollmätta banor i klubbens namn under året. Sedan jämförs resultaten med svenska rekordet i sin ålderklass. Den som har minst procentuell skillnad på distanserna mot svenska rekordet koras till årets löpare. På detta sätt har alla chans att kunna ta titeln, senior som veteran M35 ... K35... osv.

Ställningen t.o.m. 20190613:

För närvarande har David Lunde sprungit alla distanser och är därmed i ledning. Men det finns fyra kanditater (för tillfället) som behöver springa maraton för att utmana som alltså sprungit de andra sträckorna. Jag har gjort en uträkning på vilken tid dessa behöver göra på maraton för att utmana David (M40), under förutsättning att David inte förbättrar sig något.

Janne Johansson behöver göra en tid på 3:42,25 eller bättre (M50), Jan-Olov Andersson 3:36,00 (M65), Anna Ekholm 3:12,30 (K45) samt Tommy Ericsson 5:03,30 (M70)

Reserverar mig för ev. felräkning.

Alla har ju fortfarande chansen än. Det är ju bara halvtid och många många tävlingar kvar att tävla på. Kör så det ryker!!

DavidSM19  JanneJKK18  TommyTL16
Är det någon som kan utmana David? Janne tog chansen i och med debuten på maran den 14 september och leder just nu. Ska Tommy damma av maratonskorna igen? Återstår att se.

Du är här: Hem Resultat Årets löpare 2019 ställning vid halvtid/UPPDATERAD 2019-09-16