Årets löpare 2019 ställning vid halvtid

I samband med medlemsmötet 13/6 bestämdes att en del av klubbens stipendiumfonds pengar ska delas ut till årets löpare. Den person som får utmärkelsen årets löpare kommer också få ett stipendium på 3000 kr.

Årets löpare blir den löpare som har sprungit 10 km, halvmaraton och maraton på kontrollmätta banor i klubbens namn under året. Sedan jämförs resultaten med svenska rekordet i sin ålderklass. Den som har minst procentuell skillnad på distanserna mot svenska rekordet koras till årets löpare. På detta sätt har alla chans att kunna ta titeln, senior som veteran M35 ... K35... osv.

Ställningen t.o.m. 20190613:

För närvarande har David Lunde sprungit alla distanser och är därmed i ledning. Men det finns fyra kanditater (för tillfället) som behöver springa maraton för att utmana som alltså sprungit de andra sträckorna. Jag har gjort en uträkning på vilken tid dessa behöver göra på maraton för att utmana David (M40), under förutsättning att David inte förbättrar sig något.

Janne Johansson behöver göra en tid på 3:42,25 eller bättre (M50), Jan-Olov Andersson 3:36,00 (M65), Anna Ekholm 3:12,30 (K45) samt Tommy Ericsson 5:03,30 (M70)

Reserverar mig för ev. felräkning.

Alla har ju fortfarande chansen än. Det är ju bara halvtid och många många tävlingar kvar att tävla på. Kör så det ryker!!

DavidSM19
Är det någon som kan utmana David? 

Du är här: Hem Resultat Årets löpare 2019 ställning vid halvtid